Пару слів про судову реформу

Пройшло лише декілька днів з моменту набрання чинності законами України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» та «Про судоустрій і статус суддів», а вже виникли перші проблеми з їх реалізацією.
 
Виявляється, при розробці відповідних законопроектів залишено поза межами правого регулювання як мінімум пару ключових питань.
 
Так, наприклад, є досі не зрозумілим, на якій законодавчій підставі після набрання чинності вищевказаними актами мають відправляти правосуддя господарські суди областей, діяльність яких Законом України «Про судоустрій і статус суддів» не передбачена взагалі. Законодавець навіть не дає жодної відповіді на це нелегке запитання у Розділі XII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ».
 
Це фактично означає, що будь-який розгляд справ у господарських судах областей після 30 вересня цього року є незаконним, оскільки суди та судді згідно частини другої статті 19 Основного Закону України мають діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
 
Прийняття ж до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» необхідних змін не дозволить легітимізувати діяльність цих судів до моменту набрання чинності такими змінами, оскільки закони згідно з Конституцією України не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (стаття 58 Конституції України).
 
Крім того, у новій редакції Основного Закону України, як відомо, Конституційний Суд України позбавлений права офіційного тлумачення законів України. У той же час, залишається нез’ясованим, що належить Конституційному Суду України робити з тими справами стосовно офіційного тлумачення законів, по яких провадження вже відкрито. Так, вищезгадана частина друга статті 19 Конституції України не дозволяє Конституційному Суду виходити за межі Конституції і законів України.
 
Вочевидь, відповідь на це питання мала б бути у «Прикінцевих та перехідних положеннях» Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», яким власне і вносилися зазначені зміни щодо повноважень Конституційного Суду України. Проте відповідні положення у цьому Законі, на жаль, відсутні.
 
І якщо для вирішення проблеми господарських судів необхідно внести відповідні зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», то у даному випадку все набагато складніше. Адже положення Закону України про внесення змін до Конституції України не можуть бути підмінені положеннями звичайного закону.

Інші матеріали

Залиште повідомлення